Skip to main content
rodzaje faktoringu

Rodzaje faktoringu eksportowego – omówienie i różnice

Rodzaje faktoringu eksportowego – omówienie i różnice
4.4 (88.57%) 7 votes

Faktoring eksportowy to usługa, o której myśli większość przedsiębiorców w momencie planowania rozpoczęcia sprzedaży eksportowej. W takiej sytuacji pojawia się wiele wyzwań, którym należy sprostać, by osiągnąć biznesowy sukces. Jak wkrótce się przekonacie, faktoring będzie w tym momencie bardzo pomocny.

Faktoring z regresem

Pierwszy rodzaj formy finansowania to faktoring z regresem. Z pozoru działa on jak zwykły faktoring, ponieważ sposób działania do pewnego momentu jest identyczny. Eksporter nawiązuje kontakt z klientem, a gdy dochodzi do zawarcia umowy, wystawia fakturę. W tym momencie faktor na podstawie współpracy pokrywa większą część kwoty, zwykle 90%.

Różnica pojawia się w momencie, gdy pojawiają się problemy z uzyskaniem płatności. Jeśli klient nie zamierza uregulować należności, odpowiedzialność spada nie na faktora, lecz na eksportera. W momencie, gdy uzyskanie płatności nie jest możliwe, eksporter musi zwrócić koszty faktury, które pokrył faktor. Jak więc widać, faktoring z regresem sprawdzi się wyłącznie w sytuacjach, kiedy współpracujemy z klientami, co do których mamy zaufanie. Jeśli wiemy, że dotrzymają terminu płatności, wtedy możemy wziąć na siebie taką odpowiedzialność.

Faktoring pełny (bez regresu)

faktoring pełny bez regresuTo był faktoring niepełny. Na czym więc polega drugi rodzaj finansowania, czyli faktoring pełny? Jest on swego rodzaju przeciwieństwem faktoringu z regresem, a więc jak możemy się łatwo domyślić, w takiej sytuacji eksporter nie ponosi odpowiedzialności za niewypłacalność klientów. Gdy pojawia się problem z brakiem płatności za fakturę, to faktor przejmuje na siebie obowiązek przeprowadzenia windykacji lub odzyskania pieniędzy przy pomocy polisy ubezpieczeniowej. Taka forma faktoringu daje większe zabezpieczenie dla eksporterów, którzy wkraczają na nowe rynki i nawiązują współpracę z odbiorcami, z którymi dopiero będą budować zaufanie.

Więcej informacji na temat mocnych i słabych stron faktoringu znajdziesz w serwisie Bankier.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *