14.8 C
Warszawa
sobota, 15 czerwca, 2024

Finanse od kobiecej strony, czyli o zarobkach Polek – Abalon – niezależny serwis o finansach i biznesie

Must read

Finanse od kobiecej strony, czyli o zarobkach Polek 4.9 (97.78%) 9 votes

Przez wiele lat panowało przekonanie, że to mężczyzna ma utrzymywać całą rodzinę. Taki stereotyp spowodował, że przez długi czas kobiety zarabiały mniej, niż panowie. Sytuacja ta zdaje się zmierzać w dobrym kierunku, a potwierdzają to ostatnie badania GUS. Wynika z nich bowiem, że coraz większa liczba kobiet rozwija się zawodowo, a nawet przejmuje kontrolę nad domowymi finansami. Jak podaje serwis Money.pl, becnie już w 21% małżeństw to właśnie kobieta zarabia najwięcej.

Kobiety zarabiają coraz więcej

zarobki-kobiet-300x300-3119599

Aby zrozumieć, jak wielka to zmiana, trzeba się wrócić do roku 1993, kiedy to zaledwie 13% kobiet osiągało wyższe dochody, niż ich partnerzy. Porównując to z obecną sytuacją, trzeba przyznać, że dokonała się mała rewolucja, który cały czas trwa i nabiera tempa. Badania te dotyczą wyłącznie małżeństw. Jeśli dodać do nich przypadki wdów lub kobiet samotnie wychowujących swoje dzieci, to wtedy wskaźnik ten wzrasta do prawie 40%, a to już niewiele do magicznej granicy połowy, będącej symbolem równouprawnienia.

Skąd się w takim razie biorą wyższe zarobki kobiet? Okazuje się, że przede wszystkim dzięki piastowaniu wysokich stanowisk kierowniczych. Coraz więcej kobiet, po uzyskaniu wyższego wykształcenia, znajduje zatrudnienie w prestiżowych firmach, pracując na swój awans i rozwijając się zawodowo. W tej chwili ponad 4 mln Polek posiada wyższe wykształcenie, co daje nam bardzo wysokie stanowisko pod względem proporcji w całej Unii Europejskiej.

  Czym jest faktoring i dlaczego jest taki popularny?
- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article