18.8 C
Warszawa
poniedziałek, 9 września, 2024

Rodzaje faktoringu eksportowego – omówienie i różnice

Must read

Rodzaje faktoringu eksportowego – omówienie i różnie

Faktoring eksportowy to usługa, o której myśli większość przedsiębiorców w momencie planowania rozpoczęcia sprzedaży eksportowej. W takiej sytuacji pojawia się wiele wyzwań, którym należy sprostać, by osiągnąć biznesowy sukces. Jak wkrótce się przekonacie, faktoring będzie w tym momencie bardzo pomocny.

Opakowania na wynos PP i PET. Idealne do dostawy.

Faktoring z regresem

Pierwszy rodzaj formy finansowania to faktoring z regresem. Z pozoru działa on jak zwykły faktoring, ponieważ sposób działania do pewnego momentu jest identyczny. Eksporter nawiązuje kontakt z klientem, a gdy dochodzi do zawarcia umowy, wystawia fakturę. W tym momencie faktor na podstawie współpracy pokrywa większą część kwoty, zwykle 90%.

Różnica pojawia się w momencie, gdy pojawiają się problemy z uzyskaniem płatności. Jeśli klient nie zamierza uregulować należności, odpowiedzialność spada nie na faktora, lecz na eksportera. W momencie, gdy uzyskanie płatności nie jest możliwe, eksporter musi zwrócić koszty faktury, które pokrył faktor. Jak więc widać, faktoring z regresem sprawdzi się wyłącznie w sytuacjach, kiedy współpracujemy z klientami, co do których mamy zaufanie. Jeśli wiemy, że dotrzymają terminu płatności, wtedy możemy wziąć na siebie taką odpowiedzialność.

Faktoring pełny (bez regresu)

faktoring-pelny-300x200-2650598To był faktoring niepełny. Na czym więc polega drugi rodzaj finansowania, czyli faktoring pełny? Jest on swego rodzaju przeciwieństwem faktoringu z regresem, a więc jak możemy się łatwo domyślić, w takiej sytuacji eksporter nie ponosi odpowiedzialności za niewypłacalność klientów. Gdy pojawia się problem z brakiem płatności za fakturę, to faktor przejmuje na siebie obowiązek przeprowadzenia windykacji lub odzyskania pieniędzy przy pomocy polisy ubezpieczeniowej. Taka forma faktoringu daje większe zabezpieczenie dla eksporterów, którzy wkraczają na nowe rynki i nawiązują współpracę z odbiorcami, z którymi dopiero będą budować zaufanie.

Więcej informacji na temat mocnych i słabych stron faktoringu znajdziesz w serwisie Bankier.pl.

  Porady finansowe poparte doświadczeniem. Porównania firm faktoringowych, ranking pożyczek i wiele więcej. Sprawdź sam!

Rodzaje faktoringu eksportowego

- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article