Czym jest faktoring i dlaczego jest taki popularny
Faktoring należy do jednej z najpopularniejszych usług wśród polskich przedsiębiorców. Ostatnimi czasy staje się coraz bardziej pożądany ze względu na wygodę i bezpieczeństwo finansowe, jakie się z nim wiąże.
Istota działania usługi jest bardzo prosta. Firmy faktoringowe pozwalają zachować płynność pieniężną w biznesie, ponieważ przedsiębiorca nie jest zmuszony czekać na wpłatę od klienta. Każdy, kto miał okazję prowadzić biznes, dobrze wie, jak uciążliwe potrafi być upominanie się o opłacenie zaległych faktur.
Wydajne grzejniki dekoracyjne do domu.
Jak działa faktoring pełny?
Mając faktoring pełny, pieniądze wpływają na konto firmowe niezwłocznie po wystawieniu faktury. Dzieje się tak, ponieważ obowiązek opłacenia faktury przejmuje na siebie firma, która świadczy usługi faktoringowe. W zależności od tego, z jaką firmą nawiązujemy współpracę, możemy liczyć na różną wysokość zaliczki. Zwykle osiąga ona około 90% kwoty brutto. Co więc z pozostałymi 10%? Trafiają one na konto przedsiębiorcy w chwili, gdy faktura zostanie opłacona przez klienta. Widzimy więc, że co prawda i w takiej sytuacji będziemy zmuszeni czekać, jednak mając na koncie 90% kwoty, znacznie łatwiej jest utrzymać płynność środków niezbędną do wykonania kolejnych zleceń czy zakupu towaru.
Obejrzyj również film wyjaśniający zasady funkcjonowania faktoringu:
Może się zdarzyć tak, że klient z różnych powodów nie będzie chciał uregulować należności. W takiej sytuacji przedsiębiorca może liczyć na pomoc firmy, dla której windykacja będzie rzeczą konieczną. Uzyskanie zaległych pieniędzy stanie się łatwiejsze, ponieważ firmy te dysponują odpowiednim zespołem prawników, którzy szybko doprowadzą do odzyskania należnych pieniędzy. To znacznie skuteczniejsza metoda, niż samodzielna próba zdobycia pieniędzy od klienta. Jest to również znaczny komfort dla samego biznesmena, ponieważ nie musi zaprzątać sobie głowy tymi problemami, lecz może skupić się na obsłudze bieżących klientów.
Korzyści płynące z faktoringu
Są trzy zasadnicze korzyści, jakie płyną z faktoringu. Po pierwsze, to świetne rozwiązanie dla firm, w których na porządku dziennym jest tzw. kredyt kupiecki, czyli po prostu odroczone terminy płatności. W normalnym wypadku oczekiwanie na zapłatę ciągnęłoby się przez długi czas i mogłoby narazić firmę na problemy z wypłacalnością wynagrodzeń. Po drugie, jest to ochrona przed nieuczciwymi klientami, którzy nie chcą płacić za wykonane usługi. Gdy znajdziesz się w takiej sytuacji, nie jesteś zdany tylko na siebie, lecz możesz liczyć na usługi windykacyjne prowadzone przez specjalnie do tego powołany zespół prawników. Wreszcie to także znaczna pomoc dla młodych firm, które dopiero budują swoją pozycję na rynku. W pierwszych miesiącach działalności brak środków do pokrycia kosztów może zaprzepaścić szanse na prężny rozwój firmy.
Faktoring pozwoli ci wykorzystać każdą nadarzającą się okazję do nawiązania współpracy i zdobycia cennych kontaktów.